Playstation 5 konsola

Playstation 5 – pierwsze oficjalne informacje na temat nowej konsoli od Sony!

Chciałoby się wykrzyczeć – wreszcie! Od dłuższego czasu czekałem na pierwsze oficjalne informacje z obozu Sony, dotyczące kolejnej generacji ich popularnej konsoli. Czekałem w zasadzie z dwóch powodów. Po pierwsze, jako, że przez wiele lat byłem wierny platformie PC zacząłem analizować czy jest jeszcze sens wymieniać stary sprzęt gamingowy na nowy czy lepiej zadbać po prostu o dobry laptop do pracy i skupić się na konsoli. Po drugie, możliwości oferowane przez Playstation 4 przestały mnie już zadowalać. Nie doszukujcie się przy tym żadnych złośliwości. Mam po prostu ochotę na odrobinę świeżości ze strony Sony i wiecie co? Wygląda na to, że producent zaspokoi mój apetyt w przyszłym roku. 

Nie należę do nałogowych graczy. Nawet gdybym chciał nie stać mnie na to, by spędzać przed ekranem kilkanaście czy nawet kilka godzin dziennie. Nie oznacza to jednak, że nie czerpię przyjemności z dobrej rozgrywki z padem w ręku i na kanapie. Dlatego uważam, że jestem w stanie wydać odpowiednią ilość pieniędzy na kolejną generację Playstation, o ile Sony zaoferuje coś godnego uwagi, a wiele wskazuje na to, że Playstation 5 będzie solidną maszynką do gier. Mark Cerny – główny architekt PS5 przedstawił kilka istotnych szczegółów na temat jej parametrów technicznych.

Na początek kilka słów na temat samego serca konsoli. Playstation 5 zostanie prawdopodobnie wyposażone w układ AMD Ryzen trzeciej generacji, dysponujący ośmioma rdzeniami w nowej architekturze 7nm Zen 2. Jeśli chodzi o grafikę, w tym wypadku będziemy mieć do czynienia z układem graficznym Radeon Navi ze wsparciem nowej technologii oświetlenia ray tracing. Ciekawym ukłonem w stronę graczy jest też montaż dodatkowego chipu w układzie AMD, odpowiadającego wyłącznie za dźwięk. Od czasu produkcji PS3 w tym aspekcie nie zmieniło się praktycznie nic. Jestem bardzo ciekaw czy zmiany wprowadzone przy produkcji Playstation 5 będą wyraźnie odczuwalne dla graczy. Mark Cerny twierdzi, że wspomniany podzespół będzie pobierać znaczną część mocy obliczeniowej konsoli po to, by możliwości odtwarzanego dźwięku przestrzennego były na możliwie najwyższym poziomie.

Dysk SSD w Playstation 5 też będzie robić robotę!

Spider-man PS5

Oczywiście to jak konsola będzie ostatecznie pracować ocenimy wszyscy dopiero po oficjalnej premierze, jednak podczas swojej prezentacji Cerny posłużył się pewnym przykładem, który całkiem fajnie obrazuje to, czego możemy spodziewać się po Playstation 5, jeśli chodzi o prędkość odczytu i zapisu danych. Mark Cerny uruchomił na PS4 znaną wszystkim grę Spider-Man. Ten sam tytuł uruchomił również na prototypowej wersji PS5. I co się stało? Czas ładowania plików w przypadku PS4 wyniósł 15 sekund, natomiast PS5 zajęło to zaledwie 0,8 sekundy! Nie trzeba być specjalistą w dziedzinie elektroniki, by wyraźnie zauważyć, że różnica jest kolosalna.

Pamiętajmy również, że szybki dysk SSD nie wiążę się tylko ze skróceniem czasu ładowania. Gry same w sobie będą po prostu szybciej i płynniej się prezentować. Jeśli w danej grze dużo się dzieje, ładowanych jest często mnóstwo plików bo albo na ekranie toczy się nieustanna akcja, albo bohater ma do czynienia z otwartym światem, to gracze z pewnością docenią to rozwiązanie. Co więcej, Playstation 5 ma oferować również obsługę gier w rozdzielczości 8K. Tutaj szybkość odczytu i zapisu danych także będzie niezwykle istotna.

Warto wspomnieć też o wstecznej kompatybilności, której do tej pory w przypadku konsol od Sony po prostu nie było. Ciężko mi na ten moment jednak stwierdzić czy dotyczy to kompletnie wszystkich tytułów obecnych w tej chwili na PS4 czy też nie.

Skoro Playstation 5 ma być solidnym urządzeniem, oferującym sporo mocy obliczeniowej, należałoby zadać sobie w tym miejscu pytanie – Ile byłbyś w stanie zapłacić? Ja nie będę mieć problemu, jeśli Sony zażyczy sobie więcej, niż zwykle. Konsola, podobnie jak PS4 posłuży mi wiernie przez kilka kolejnych lat. Im więcej będę grać, tym bardziej będzie spełniać ona swoje zadanie. Wydaje mi się, że o wiele łatwiej i przyjemniej jest wydać na Playstation konkretną ilość pieniędzy i mieć spokojną głowę o to czy najnowsze i najbardziej wymagające gry będą płynnie działać przez kolejne lata, niż wydawać kosmiczną ilość gotówki na ultra szybki komputer, który za dwa, trzy lata i tak będziesz chciał zmienić.

Konkretna data premiery nie jest jeszcze znana. Wiadomo, że oficjalna prezentacja ma nastąpić w 2020 roku.

 

Piotr Sojski

Bloga techPlay.pl stworzyłem przede wszystkim po to, by spełniać się w tym, co sprawia mi ogromną przyjemność i satysfakcję. Mam nadzieję, że od czasu do czasu uda mi się też napisać przy tym coś mądrego. Słowem, wspólnie z Wami pragnę odpoczywać tutaj od pracy i codziennych obowiązków. ;-)

A nuż Cię zainteresuje: