Mozilla Firefox Logo

Mozilla też chce Twoich pieniędzy. Firefox bez wyświetlania reklam? Zapłać.

Ciężko oprzeć się wrażeniu, że ostatnio wszyscy chcą od nas pieniędzy. Dzieje się tak, bowiem coraz więcej usługodawców dołącza do grona tych firm, które oferują dodatkowe usługi lub funkcje w ramach comiesięcznych abonamentów. Netflix, Spotify, Apple, Google, Microsoft… Można tak wymieniać w nieskończoność. Teraz do tej grupy planuje wejść również Mozilla, która mocno rozważa wprowadzenie płatnej subskrypcji w przeglądarce Firefox. 

Absolutnie nie uważam, że pomysł z wprowadzeniem wersji premium dla danej usługi jest czymś złym. To na pewno doskonałe rozwiązanie, by jednocześnie zarabiać, utrzymywać się na rynku i tym samym również rozwijać dany projekt. Możliwość konsumowania treści audio-wideo legalnie w internecie, na dowolnym urządzeniu, przy zachowaniu dobrej jakości to na pewno solidny argument do tego, by za to płacić. Jeśli dołożymy do tego również ograniczenie wyświetlanych reklam – na pewno każdy z nas będzie chciał rozważyć taką propozycję. Pytanie jednak: Czy za wszystkie podsuwane nam pod nos przez usługodawców „bajery” powinniśmy płacić?

Jasne jest, że nikt nas – jako klientów do niczego nie zmusza. Chcesz korzystać z pewnych przywilejów, to płacisz. Nie chcesz, to nie płacisz. Nie zmienia to jednak faktu, że model biznesowy Mozilli, który póki co nie jest jeszcze do końca jasny, jak na razie do mnie nie przemawia. Zdaje sobie sprawę, że Mozilla mierzy się z różnymi problemami, również finansowymi. Zdaje sobie również sprawę, że tak, jak kiedyś była, czymś w rodzaju wybawienia od topornego do końca swoich dni Internet Explorera, przez co miała wielu zwolenników, tak dziś niekoniecznie dobrze jej się powodzi. Nie rozumiem jednak dlaczego ludzie mieliby płacić za możliwość przeglądania treści w internecie bez udziału reklam? Bo dokładnie tak interpretuję informacje, które można przeczytać na zagranicznych stronach.

Mozilla Firefox bez reklam. Tylko 5 dolarów miesięcznie.

Mozilla, działając we współpracy z amerykańskim startupem Scroll oraz takimi wydawcami, jak Buzzfeed, The Verge i Gizmodo Media Group planuje uruchomić wersję premium przeglądarki Firefox, dzięki której użytkownicy będą mogli przeglądać treści w wybranych serwisach informacyjnych bez udziału jakichkolwiek reklam. Co więcej, subskrybenci mają otrzymać również dostęp do artykułów, które będą mogli odsłuchiwać w formie audio. I to na dowolnym urządzeniu. Sama idea jest jakby zrozumiała, tylko, trzeba wziąć pod uwagę, że wiele osób używa dziś Adblocka, uBlocka i innych tego typu narzędzi, co za tym idzie – reklamy nie stanowią dla nich większego wyzwania. Dostęp do unikatowych treści? To już brzmi bardziej realnie, ale ciężko określić kto zdecydowałby się płacić za to 5 dolarów miesięcznie. Pamiętajmy, że dla Polaka taka subskrypcja to kolejny wydatek rzędu 20 złotych. Biorąc pod uwagę, że opłacamy kilka różnych subskrypcji miesięcznie, robi się z tego niezła kwota. Swoją drogą, chciałbym o tym napisać w najbliższym czasie. Ile tak naprawdę wydajemy miesięcznie na abonamenty i płatne subskrypcje.

dollars-mozilla-firefox-subskrypcja

Może ostatecznie Mozilla pokaże, że ma fajny pomysł na siebie i swój abonament, w efekcie czego znajdą się chętni, którzy za specjalne przywileje zapłacą te „symboliczne” 5 dolarów. Tak, jak wspomniałem – na obecną chwilę nie ma jeszcze oficjalnych informacji na ten temat. W sieci krążą tylko jakieś szczątki. Wiadomo, że coś jest na rzeczy, ale nie wiadomo na jakich warunkach ostatecznie będzie to wszystko działać i co tak naprawdę w zamian mieliby otrzymać zainteresowani. Może być również tak, że mamy do czynienia z klasycznym przypadkiem, gdzie tonący brzytwy się chwyta. Firma w obliczu problemów, z jakimi przychodzi jej się mierzyć próbuje wszystkiego, by przetrwać trudne chwile. Wiadomo przecież, że Mozilla zarabia w tej chwili głównie dzięki umowie z Google, która mówi o tym, że to właśnie ich wyszukiwarka jest tą domyślną, z której korzystają użytkownicy Firefoxa.

Na dłuższą metę to pewnie kiepski pomysł, by utrzymywać się na powierzchni, ale wprowadzenie wspomnianej opłaty może pozwolić Mozilli zyskać na czasie i na nowo złapać wiatr w żagle.

 

Chcesz być na bieżąco z publikacjami na blogu? Obserwuj mnie na Facebooku, Twitterze i Instagramie! Z góry dzięki za zaufanie!

 

źródło: theverge

Piotr Sojski

Bloga techPlay.pl stworzyłem przede wszystkim po to, by spełniać się w tym, co sprawia mi ogromną przyjemność i satysfakcję. Mam nadzieję, że od czasu do czasu uda mi się też napisać przy tym coś mądrego. Słowem, wspólnie z Wami pragnę odpoczywać tutaj od pracy i codziennych obowiązków. ;-)

A nuż Cię zainteresuje: